Hur ska jag lösa det här? Då kommer idéerna!

Syfte: Förmågan att identifiera problem och behov som kan lösas med teknik och utarbeta förslag till lösningar.

Vi fortsätter med att ni ska träna er att lösaproblem och tänka fritt. Ni fortsätter att lösa problem, hitta problem, eller vidarutveckla olika saker. Genom att ni själva ska rita skissa och presentera er uppfinning.Och även få till fälle att delta i årets uppfinnartävling Finupp.

http://www.finnupp.se/tavla-har/

”Tänk inte att du måste komma på något nytt. Fundera istället på ett problem som du upptäckt och fråga dig själv: Hur ska jag lösa det här? Då kommer idéerna!

 Bedömningskriterier

När vår jury tittar på uppfinningarna ställer de sig frågorna; är uppfinningen unik? finns den redan? går den att patentera? har uppfinnaren varit ambitiös? Juryn uppskattar tydliga skisser som förklarar uppfinningen.

Priser

Tävla om stipendier på mellan 1 000 – 5 000 kr och en medverkan på pampig prisceremoni i Stockholm.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Follow Me
Follow Me